Τσαλδάρης, Κωνσταντίνος (1884-1970)

  1. Πρόσωπο
  2. 1884
  3. 15 Νοεμβρίου 1970
  4. Αλεξάνδρεια (Αίγυπτος)
  5. Αθήνα
  6. Έλληνας
  7. Ελληνική υπηκοότητα
  8. Πολιτικός
  9. Πρωθυπουργός της Ελλάδας
  10. Ενήλικες με εμπλοκή στον εμφύλιο
  11. Ανάμειξη στον εμφύλιο με Εθνικοφροσύνη
  12. Πολιτικό προσωπικό κυβερνητικών δυνάμεων
  13. Άνδρας
  14. Ελληνική - Αγγλική
    1. Κυβέρνηση 1949 (Ιουνίου) Αλέξανδρου Διομήδη
    2. Κυβέρνηση 1948 (Νοεμβρίου) Θεμιστοκλή Σοφούλη
    3. Κυβέρνηση 1947 (Ιανουαρίου) Δημητρίου Μαξίμου
    4. Κυβέρνηση 1950 (Σεπτεμβρίου) Σοφοκλή Βενιζέλου
    5. Κυβέρνηση 1947 (Σεπτεμβρίου) Θεμιστοκλή Σοφούλη
    1. Δημοκρατική Ένωσις
    2. Λαϊκόν κόμμα
    1. Λαϊκόν κόμμα
    1. Κυβέρνηση 1946 (Απριλίου) Κωνσταντίνου Τσαλδάρη
    2. Κυβέρνηση 1946 (Οκτωβρίου) Κωνσταντίνου Τσαλδάρη
    3. Κυβέρνηση 1947 (Αυγούστου) Κωνσταντίνου Τσαλδάρη
    1. Κυβέρνηση 1949 (Απριλίου) Θεμιστοκλή Σοφούλη
    2. Κυβέρνηση 1946 (Απριλίου) Παναγιώτη Πουλίτσα [Υπηρεσιακή]
    3. Κυβέρνηση 1949 (Ιανουαρίου) Θεμιστοκλή Σοφούλη
    1. Ο Κωνσταντίνος Τσαλδάρης (1884 - 15 Νοεμβρίου 1970) ήταν Έλληνας πολιτικός, δύο φορές πρωθυπουργός της Ελλάδας κατά την περίοδο 1946-1947.

      Γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου το 1884. Σπούδασε νομική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και ολοκλήρωσε τις σπουδές του στο Βερολίνο, στο Λονδίνο και στη Φλωρεντία. Άσκησε για μικρό χρονικό διάστημα τη δικηγορία. Νεότατος ασχολήθηκε με την πολιτική. Διατέλεσε νομάρχης Πατρών και Κερκύρας (1915 - 1917) καθώς και Υπουργός Γενικός διοικητής Κρήτης (1921 - 1922). Το 1926 εξελέγη πρώτη φορά βουλευτής Αργολιδοκορινθίας με το Κόμμα των Ελευθεροφρόνων του Ιωάννη Μεταξά. Το 1928 προσχώρησε στο Λαϊκό Κόμμα, όπου αρχηγός ήταν ο θείος του, Παναγής Τσαλδάρης. Μετείχε στη δεύτερη κυβέρνηση του Παναγή Τσαλδάρη ως υφυπουργός Συγκοινωνιών, (1933 - 1935) και στη συνέχεια ως υφυπουργός παρά τω πρωθυπουργώ. Μετά το θάνατο του Παναγή Τσαλδάρη το 1936 έγινε μέλος της διοικούσας επιτροπής του Λαϊκού Κόμματος, το οποίο διέκοψε τη λειτουργία του με την επιβολή της δικτατορίας της 4ης Αυγούστου, και μετά την Απελευθέρωση κατά τις εκλογές στις 31 Μαρτίου 1946 ανακηρύχθηκε αρχηγός του Λαϊκού Κόμματος και στη συνέχεια έγινε Πρόεδρος της πρώτης κατόπιν ελεύθερων εκλογών Κυβέρνησης της απελευθερωθείσας Χώρας. Αναδείχθηκε νικητής στις εκλογές του 1946 ως αρχηγός του συνασπισμού «Ηνωμένη Παράταξις Εθνικοφρόνων» και ανέλαβε την πρωθυπουργία της χώρας από τον Απρίλιο του 1946 έως τον Ιανουάριο του 1947 με την Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Τσαλδάρη Απριλίου 1946 και την Κυβέρνηση Κωνσταντίνου Τσαλδάρη Οκτωβρίου 1946

      Βικιπαίδεια (Τελευταία τροποποίηση 14:26, 3 Αυγούστου 2016)
    1. 521366 ⟶ Τσαλδάρης, Κωνσταντίνος (1884-1970)
    1. Q728875 ⟶ Πατήστε εδώ
    1. 0000 0000 7541 943X ⟶ Πατήστε εδώ
    1. 103649263 (Personal) ⟶ Tsaldaris, Constantine, 1885-
  15. Original: AltSol Company. - Rules: RDA